Skip to main content

Víťazné tímy súťaže Misia Mars 3 z trnavského a levického gymnázia sa dnes šťastne vrátili z Holandska, kde si užili svoju hlavnú výhru súťaže, a to vo veľkolepom Space Expo, prvom múzeu v Európe so stálou výstavou s vesmírnou tematikou. V návštevníckom centre Európskej vesmírnej agentúry ich sprievodkyňa pútavo previedla históriou a technológiami vesmírneho cestovania. V mestečku Noordwijk, kde sa nachádza aj Space Expo, kráčali doslova v šľapajách astronautov na unikátnej Walk of Space.

Navštívili aj najväčšie múzeum vedy a techniky, NEMO Science museum. Nechýbala ani prehliadka Amsterdamu, mesta tulipánov a syrov, prezývaného aj „Benátky severu“. Hlavné mesto Holandska je s viac ako 100 km kanálmi od roku 2010 zapísané na zoznam UNESCO.

Misia Mars 3, do ktorej sa zapojilo 120 študentov z celého Slovenska sa však návštevou Holandska nekončí. Projekty oboch víťazných tímov na jeseň zrealizuje slovenská vedkyňa, doktorka Michaela Musilová, počas simulovanej marťanskej misie na havajskej výskumnej vesmírnej stanici HI-SEAS.