Skip to main content

Víťazné tímy súťaže tretieho ročníka súťaže Misia Mars z trnavského a levického gymnázia si užili do sýtosti svoju výhru – výlet za vedomosťami do krajiny tulipánov a veterných mlynov. Do Holandska sme nezavítali náhodou. Práve tu sa nachádza prvé múzeum v Európe so stálou výstavou s vesmírnou tematikou.

Tretí ročník súťaže pre stredoškolákov Misia Mars do finále priniesol šesť rôznorodých tímov z celého Slovenska a predstavil nám kopec nadšencov do vesmírnych aktivít. V Energolande počas živého prenosu napokon odborná porota vybrala až dva víťazné tímy, ktorých projekty na jeseň zrealizuje slovenská vedkyňa, doktorka Michaela Musilová, počas simulovanej marťanskej misie na havajskej výskumnej vesmírnej stanici HI-SEAS.

Ďalšou z výhier bola jedinečná exkurzia do Európskeho centra vesmírneho výskumu a technológií, kam sa s nami vybrali sestry Vanessa a Simona Murajdové z levického gymnázia Andreja Vrábla a Viliam Krištof a Matej Krajčovič z trnavského Gymnázia J. Hollého. Program, ktorý sme pre výhercov nachystali, bol skutočne nabitý. Počas obeda s vedkyňou a porotkyňou Michaelou Brchnelovou mohli žiaci bližšie prediskutovať svoje projekty, študijné plány do budúcna a Miška im s humorom jej vlastným dala aj nejednu radu o tom, aké je to študovať a žiť v zahraničí. Spolu s ňou sme sa z Amsterdamu presunuli do mestečka Noordwijk, kde sme si okrem pohľadu na oceán mohli vychutnať aj prechádzku po stopách skutočných astronautov na Walk of Space.

Misia Mars 3: Výlet do Holandska

Walk of Space

Potom už nastal hlavný bod programu – komentovaná prehliadka Space Expa. V návštevníckom centre Európskej vesmírnej agentúry nás sprievodkyňa pútavo previedla históriou a technológiami vesmírneho cestovania. Videli sme tu naživo napríklad pristávací modul Sojuz a poprechádzali sme sa vnútrom medzinárodnej vesmírnej stanice ISS.

Misia Mars 3: Výlet do Holandska

Komentovaná prehliadka v Space Expo, prvom múzeu v Európe so stálou výstavou s vesmírnou tematikou.

Ďalší deň sa nás už ujala sprievodkyňa Andrea Kramárová, ktorá nás previedla amsterdamskými kanálmi a uličkami a poukazovala nám viacero svojich obľúbených zákutí. Naše putovanie po Amsterdame sme ukončili návštevou najväčšieho múzea vedy a techniky NEMO Science Museum. „Bol to výlet plný úžasných ľudí a dávame tomu desať z desať, všetko bolo úžasné,“ hodnotili svoj pobyt v Holandsku účastníci.