Skip to main content

Má len 21 rokov, no pred sebou množstvo úžasných plánov. Silvia Sabovíková je študentkou astronómie na prestížnej holandskej škole University of Groningen. Do vesmíru a všetkého okolo neho sa zamilovala ešte na strednej škole. Veľkým vzorom sú jej tamojšie pani profesorky a verí, že raz sa stane popularizátorkou vedy podobne ako ony.

Prečo si sa rozhodla študovať v zahraničí a podľa čoho si si vyberala svoj odbor „Astronomy“?

Už dlhšie som si bola vedomá, že v zahraničí sú možnosti o poznanie väčšie a takisto ma lákala kvalita tamojších vysokých škôl. Keď sa zhováram s kamarátmi na Slovensku, často sú prekvapení, aké kadejaké vybavenie u nás máme. Ak sa všetko podarí, budúci rok by som mala končiť bakalársky program, na ktorom ma od začiatku zaujal najmä fakt, že neštudujem len čistú fyziku, i keď hlavne v prvom ročníku máme všetci rovnaké predmety ako základ. Teraz sa už ale viac zameriavame na astronómiu, spracovanie dát, astrofyziku… Skoro všetko je prepojené aj s hodinami programovania, kde sa učíme vytvárať modely a pracovať s programami, ktoré sa bežne používajú vo vedeckom svete.

V čom sa ti zdá štúdium iné od toho slovenského?

Predmety sú veľmi interaktívne, ku koncu každého semestra robíme projekty, čiže poznatky nikdy nezostanú len v teoretickej rovine. Doteraz ma asi najviac zaujala možnosť využiť teleskop, ktorý máme u nás na škole. Rada pozorujem hviezdy, táto moja záľuba sa začala ešte na strednej škole.

Astronomický inštitút na univerzite organizuje aj množstvo podujatí pre verejnosť. Silvia sa ich zúčastňuje aj ako dobrovoľná fotografka.

Zasiahla ti do štúdia nejako pandémia?

Áno, som na tom podobne ako asi väčšina študentov. Minulý rok som sa vrátila domov, pretože nikto nevedel, čo sa bude diať. Celá naša výučba sa preniesla do online prostredia, čo mi ako introvertovi najskôr vôbec neprekážalo. Až neskôr, keď prišli také veci, ako keď sa napríklad nemohla uskutočniť exkurzia k jednému dôležitému teleskopu, si človek uvedomí, ako ho pandémia ovplyvňuje. Takisto aj štruktúra predmetov je teraz iná a hoci som už späť v Holandsku, skoro vôbec nevídavam svojich spolužiakov a v online výučbe máme pokračovať ešte minimálne do konca tohto akademického roka.

Čo považuješ za svoj doterajší najväčší úspech?

Asi to bude práve to, že ma prijali na takúto vysokú školu. Na strednej som bola vždy tiché nenápadné dievča, preto bolo pre mňa obrovskou výzvou zrazu odísť ďaleko od domu a začať sa prebíjať životom na vlastnú päsť.

Zo života študentky astronómie.

Máš nejaký vzor? Vzhliadaš k niekomu?

Veľmi ma inšpirujú ženy-profesorky, ktoré ma tu učili. Mám tu úžasné predmety, či už zamerané na teoretické znalosti ako fyzika hviezd, galaxií, kozmológia, alebo viac praktické – spracovanie dát z teleskopu či popularizácia vedy. Takisto aj na sociálnych sieťach sledujem viacero úspešných žien, ktoré sa venujú popularizácii fyziky, astronómie, vesmíru a zdieľajú svoju vášeň pre tento odbor. Sama na sebe vidím, že to skutočne vie vzbudiť veľký záujem. Spomenúť môžem napríklad Diannu Cowern (@thephysicsgirl), Sarafinu Nance (@starstrickensf) či Emily Calandrelli (@thespacegal).

Ako vyzerá tvoja vysnená práca a kde by bola – na Slovensku alebo v zahraničí?

Úprimne, stále som na vážkach. Asi najradšej by som sa vrátila bližšie k Slovensku, vidím tu totiž obrovský potenciál. Chýba tu niekto, kto by viac povzbudzoval mladých ľudí a popularizoval vedu či priamo astronómiu. Uvažovala som už aj nad učením, bavilo by ma pracovať v hvezdárni či v planetáriu. Teraz, keď už mám možnosť to trocha porovnať, vidím, aké úspešné vedia byť hvezdárne v iných krajinách, aké úžasné aktivity robia pre verejnosť. Uvidíme, možno sa mi tu raz podarí niečo zaujímavé rozbehnúť.

Výhľad na strechu University of Groningen.

Vnímaš to aj sama vo svojom odbore, že je vo vede stále menej žien ako mužov?

Určite máme aj u nás na škole prevahu mužov, ale žien je tu tiež dosť. Samozrejme, ešte stále to nie je vyrovnané, ale nepociťujem kvôli tomu, že som žena, žiadne nevýhody ani nič podobné.

Rada pozoruješ vesmír zo Zeme, ale netúžila si niekedy pozrieť sa na Zem z vesmíru?

Rozhodne by to bolo zaujímavé, ale bála by som sa. Radšej som nohami pevne na zemi. (smiech) Ale veľmi fandím všetkému, čo robí napríklad Miška Musilová a keď sa jej skutočne raz podarí odletieť na Mars, budem to všetko pozorne vnímať.

Špirálovitá galaxia NGC3938 v súhvezdí Veľká medvedica. Snímka bola vytvorená v rámci skupinového projektu počas Silviinho štúdia.

Sledovala si nedávne pristátie na Marse? Ide podľa teba o dôležitý míľnik?

Áno, sledovala a samozrejme aj to predchádzajúce. Je to veľmi dôležité a úžasné, že sa takto posúvame v objavovaní vesmíru. Ľudstvo tak získava nový pohľad na svet okolo nás a nie je to už len o našej Zemi. Ide aj o to, čo je nad nami. Veľmi sa teším celkovej popularizácii týchto misií, pretože ich sleduje čoraz väčšie množstvo ľudí a to je super.

Jadrové palivo či fúzne reaktory NASA využíva pri svojich vesmírnych misiách pomerne často. Aký je tvoj názor na takýto pohon vo vesmíre?

Nemám o ňom až tak veľa vedomostí, no z toho, čo vidím a počujem, súdim, že je to dobrá možnosť. Kým nenájdeme ešte nejaký iný efektívnejší spôsob pre vesmírne misie a všetka bezpečnosť je zachovaná, nemám s tým žiaden problém.

Vieme o tebe, že máš aj množstvo nevedeckých koníčkov, či už je to vyšívanie či fotenie. Je to pre teba dôležité podporovať v sebe aj túto druhú stránku?

Potrebujem mať v živote balans. Rada svoj voľný čas trávim kreatívnymi a umeleckými aktivitami. Je to však v každom z nás a mali by sme to rozvíjať. Vôbec sa to nevylučuje, práve naopak, navzájom sa to dopĺňa. Na každej profesii sa dá nájsť niečo kreatívne, treba sa na svet len pozerať tými správnymi očami.

Čo by si odkázala mladším dievčatám, ktoré sa rozhodujú, či ísť študovať prírodovedné smery? Má to podľa teba zmysel?

Určite je to super, keď má niekto záujem ísť študovať vedecké odbory. Ak by som mohla dať jedno povzbudenie na záver, tak rozhodne to bude veta: Nevzdaj to napriek ťažkostiam. Aj mne sa často zdá, že na to nemám, no treba jednoducho vytrvať. Aj samú seba musím niekedy podporiť, najmä vtedy, ak mám pocit, že bojujem s príliš veľkou konkurenciou. Napokon si však vždy uvedomím, že jediný, kto mi môže stáť v ceste, som ja sama. Musím si jednoducho len ísť za tým, čomu verím.

MISIA MARS: Súťaž a vyhraj!

Hlavná cena: Exkurzia do Space Expo v Holandsku

Vyhraj výlet do Európskeho centra vesmírneho výskumu a technológií (ESTEC) v Holandsku. K tomu získate Datart poukážky na nákup v hodnote 300 eur pre učiteľa a 100 eur pre každého študenta v tíme, pre školu elektronická stavebnica Boffin 750 a ročné printové predplatné časopisu Quark.

Chcem súťažiť