Zapojte sa do súťaže pre stredoškolákov a hrajte o astronomické ceny.

MISIA MARS

Vedeli by ste žiť na Marse? Ak máte nápad, ako prežiť na červenej planéte, pripravte projekt na simulovanú marťanskú misiu. Svetoznáma astrobiologička Michaela Musilová, veliteľka misií, zrealizuje víťazný projekt vo výskumnej vesmírnej stanici na Havaji.

Termín súťaže: 18. február – 9. máj 2021

Michaela Musilová

Čo je Misia Mars

Misia Mars je prestížna náučná súťaž pre stredoškolských študentov s celosvetovým ohlasom, ktorú organizujú Slovenské elektrárne v spolupráci so Slovenskou organizáciou pre vesmírne aktivity (SOSA). Víťazný projekt zrealizuje na jednej zo svojich simulovaných marťanských misií svetoznáma astrobiologička Michaela Musilová spolu s tímom medzinárodných vedcov. Výskumná vesmírna stanica, v ktorej prebiehajú marťanské misie, sa nachádza vo výške 2 500 m n. m. na svahoch najväčšej činnej sopky na svete, Mauna Loa (4 170 m n. m.), na Havaji. Lokalita je totiž zložením hornín veľmi podobná tým na Marse.

V tomto videu predstavuje Michaela svoje simulované marťanské misie v amerických štátoch Utah a Havaj a vysvetľuje, ako využila víťazné projekty študentov z Gymnázia Detva a Skalica na oboch misiách.

Nazrite do zákulisia simulovanej misie v americkom Utahu v roku 2017, počas ktorej Michaela realizovala projekt študentiek z detvianskeho gymnázia, ktoré vyhrali pilotný ročník súťaže Misia Mars 1.

Pre koho je súťaž určená?

Zaujímate sa o prírodné vedy a techniku a máte ambície využiť svoje vedomosti a talent aj za hranicami Zeme?

Do súťaže sa môžete zapojiť ako jednotlivec alebo tím pozostávajúci z maximálne piatich študentov, ktorý si určí garanta projektu – učiteľa. Pod jeho vedením bude usmernený a zabezpečený proces vytvorenia konkrétneho projektu. Jeden učiteľ môže byť garantom viacerých projektov, ako i jeden tím môže vytvoriť viac projektov.

Ak vyhráte, budete mať jedinečnú možnosť spolupracovať s uznávanou mladou vedkyňou, koordinovať s ňou svoj projekt a zadávať jej inštrukcie priamo počas simulovanej misie na jeseň 2021. Účasťou v súťaži sa môžete pochváliť aj vo vašich životopisoch.

Kto je Michaela Musilová?

Dr. Michaela Musilová, MSCI je riaditeľkou a vedúcou misií HI-SEAS (Hawaii Space Exploration Analog and Simulation) pod záštitou MoonBase Alliance (USA). Vo svojom odbore astrobiológia skúma organizmy v extrémnych prostrediach (extrémofily) ako sú pevninské ľadovce či oceánske priekopy. Práve takúto formu života by sme mohli nájsť na iných planétach Slnečnej sústavy.

Doktorát získala na Bristolskej univerzite v Anglicku. Študovala a robila výskum na viacerých zahraničných univerzitách. Pracuje pre NASA (Národný úrad pre letectvo a vesmír, USA) a spolupracuje na viacerých projektoch ESA (Európskej vesmírnej agentúry).

Pôsobí ako hosťujúca profesorka na Fakulte elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity (FEI STU), kde vyučuje astrobiológiu v úplne novom študijnom programe kozmické inžinierstvo, jedinom na Slovensku.

Je podpredsedníčkou Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity (SOSA), ktorá je hlavným partnerom súťaže Misia Mars. Členovia organizácie vyvinuli prvú slovenskú družicu skCube, vypustenú do vesmíru v roku 2017 a priviedli Slovensko do Európskej vesmírnej agentúry. Plnohodnotným členom sa má stať práve v tomto roku.

Na svoju rodnú krajinu nezabúda a vždy sa snaží zapojiť Slovensko do celosvetového výskumu. Aj preto organizuje so Slovenskými elektrárňami súťaž Misia Mars. Dáva študentom stredných škôl unikátnu šancu vymyslieť ich vlastný vedecký experiment, ktorý na simulovanej misii zrealizuje.

Zoznámte sa s Michaelou Musilovou prostredníctvom tohto videa a zistite, prečo si vybrala štúdium astrobiológie a konkrétne extrémofilov.

Čo môžete vyhrať

Každý zaregistrovaný súťažiaci získa spolu s učiteľom marťanský balíček (šiltovka, pero a diár),  ktorý bude zaslaný na adresu školy súťažiaceho/-ich.

HLAVNÁ VÝHRA

Jedinečná exkurzia do Európskeho centra pre vesmírny výskum a technológie, ESTEC, ktoré je hlavné vývojové a testovacie centrum Európskej vesmírnej agentúry (ESA) pre kozmické lode a vesmírne technológie. Nachádza sa na holandskom pobreží v mestečku Noordwijk, asi 50 kilometrov juhozápadne od Amsterdamu. Nazriete do zákulisia najväčšieho sídla ESA, kde sa rodia takmer všetky európske vesmírne projekty. Pracuje tu približne 2500 inžinierov, technikov a vedcov. A dostať sa sem ako návštevník nemá možnosť každý.

V neďalekom návštevníckom centre, Space Expo, môžete vstúpiť do modelu medzinárodnej vesmírnej stanice alebo uvidíte originálnu raketu Soyuz, v ktorej letel do vesmíru v roku 2004 holandský kozmonaut André Kuipers. K ďalším vyhľadávaným atrakciám patrí aj model pristátia na Mesiaci v životnej veľkosti.

Nevynecháme ani prehliadku hlavného mesta Holandska, Amsterdamu, s jeho malebnými zákutiami a vyše 160-timi kanálmi, vďaka ktorým je metropola právom označovaná za Benátky severu.

CENY PRE FINALISTOV

1. miesto: Výlet do ESTEC-u a návštevníckeho centra Space Expo v Holandsku pre celý tím a učiteľa (alebo alternatíva v prípade nemožnosti vycestovania Vesmírne dobrodružstvo na Slovensku), poukážka na nákup v Datart v hodnote 300 eur pre učiteľa a 100 eur pre každého študenta v tíme, pre školu elektronická stavebnica Boffin 750 a ročné printové predplatné časopisu Quark

2. miesto: poukážka na nákup v Datart v hodnote 200 eur pre učiteľa a 50 eur pre každého študenta v tíme, pre školu elektronická stavebnica Boffin 750 a ročné elektronické predplatné časopisu Quark

3. miesto: poukážka na nákup v Datart v hodnote 100 eur pre učiteľa a 30 eur pre každého študenta v tíme, pre školu elektronická stavebnica Boffin 750 a ročné elektronické predplatné časopisu Quark

ALTERNATÍVA HLAVNEJ VÝHRY

V prípade nemožnosti vycestovania do zahraničia z dôvodu pretrvávajúcej pandémie ponúkame Vesmírne dobrodružstvo na Slovensku. Staňte sa aspoň na chvíľu pilotom a vyskúšajte si na Leteckej fakulte Technickej univerzity v Košiciach letecké trenažéry, na ktorých sa pripravujú profesionálni piloti. Prezrite si stíhačky Mig21, vrtuľníky Tomahawk a originálne zariadenia, ktoré mal náš prvý a jediný kozmonaut Ivan Bella na vesmírnej stanici MIR.

Zažite nočné pozorovanie hviezd v observatóriu na Kolonickom sedle, v jednom z najšpičkovejších astronomických pracovísk s najväčším ďalekohľadom na Slovensku. Fotografie z tohto výnimočného miesta využíva aj NASA.

Park tmavej oblohy v Poloninách, jediný svojho druhu v našej krajine a dvadsiaty na svete, je najtmavšie miesto Slovenska s veľmi nízkou úrovňou svetelného znečistenia.  Naučíte sa fotografovať nočnú oblohu, nezabudnuteľným zážitkom bude pozorovanie unikátneho meteorického roja Perzeidy, keď za hodinu je bežné uvidieť aj sto meteoritov.

 

 

Pozrite si video z výletu víťazov Misia Mars 2, študentov Gymnázia Skalica, ktorí vyhrali ako hlavnú cenu exkurziu do švajčiarskeho CERNu.

Tieto skvelé publikácie dostane každý člen troch tímov vybraných odbornou porotou.

Motivujte sa výnimočným životným príbehom Mišky Musilovej, ktorá si splnila svoj detský sen tvrdým štúdiom a prácou.

Sada štyroch kníh Populárne o vede a technike od Centra vedecko-technických informácií SR.

Ako vytvoriť projekt

Vytvorte pod vedením učiteľa vedecko-technický projekt v jednej z vedných disciplín fyzika, biológia, chémia, medicína, energetika či astronómia. Navrhovaný experiment predstavte v dvojminútovom videu formou ústnej prezentácie alebo zdokumentovaním postupu realizácie projektu. Projekt môže byť aj simulovaný experiment.

Váš projekt bude slúžiť astronautom na simulovaných marťanských misiách alebo bude mať prínos pre budúci život na bájnej červenej planéte. Pri tvorbe sa môžete inšpirovať videami finalistov Misie Mars 2.

Ak vyhráte, Váš experiment zrealizuje tím vedcov pod vedením Michaely Musilovej na jednej zo svojich misií. Materiál či vybavenie pre projekt budete musieť poslať letecky na výskumnú vesmírnu stanicu na Havaji. Náklady na prepravu vám preplatíme.

Majte na pamäti, že:

  • Materiál či vybavenie pre projekt musí byť prenosný, rozmerovo skladný a hmotnostne obmedzený (max. 5 kg).
  • Projekt nesmie obsahovať nebezpečné, teda toxické, jedovaté, výbušné alebo vysoko horľavé látky, ktoré nie je možné prenášať v štandardnej batožine v podpalubí lietadla.
  • Projekt nesmie obsahovať biologické vzorky, ale môže v ňom byť navrhnuté pestovanie rastlín, ktorých semená budú zakúpené na Havaji.
  • V projekte berte do úvahy obmedzené podmienky vo výskumnej vesmírnej stanici, v ktorej je nutné šetriť vodou, jedlom a elektrinou. Habitát vesmírnej stanice má v priemere len 11 metrov. Astronauti sa môžu sprchovať len 8 minút týždenne, jedia suchú nevýraznú stravu. Vychádzať von môžu len v skafandri. Posádka piatich ľudí trávi takmer celý čas spoločne v uzavretom priestore. K dispozícii majú malý skleník, kde môžu pestovať šalát alebo špenát na spestrenie jedálnička. Počas misie majú možnosť aj cvičiť.

1. miesto: Gymnázium Skalica

2. miesto: Gymnázium sv. Tomáša Akvinského Košice

3. miesto: Gymnázium Detva

Podmienky na Marse

Pri tvorbe vášho projektu berte do úvahy, že na Marse sú obrovské výkyvy medzi dennými a nočnými teplotami. Mars má riedku atmosféru, ktorá nie je schopná zadržať tepelnú výmenu medzi povrchom a okolitým priestorom. Priemerná teplota je – 63 °C oproti „našej“ komfortnej 15 °C. Na vodu na Marse zabudnite. Nenájdete ju na povrchu v kvapalnom skupenstve, pretože je tu 100 – 150krát nižší tlak. Vplyvom nízkeho tlaku sa voda začína vyparovať. Ak ju aj nájdete ako kvapalinu, je veľmi slaná. Vďaka nasýteniu soľou má totiž nižší bod mrazu.

Mars obieha okolo Slnka pomalšie ako Zem, rok je takmer dvakrát dlhší ako na Zemi. Marťanský deň sa svojou dĺžkou podobá pozemskému najviac spomedzi všetkých planét slnečnej sústavy. Je však o 39 minút dlhší a môže to pri krátkej aklimatizácii spôsobiť problémy so spánkom a koncentráciou. Aj preto by musela posádka pobudnúť na Marse niekoľko mesiacov, aby si zvykla na iný rytmus dňa. A vystihla správny čas na návrat, keď budú planéty opäť k sebe najbližšie.

Takéto „okno“ sa otvára približne raz za dva roky. Bežnej rakete by cesta na červenú planétu trvala 150 až 300 dní v závislosti od rýchlosti vystrelenia do vesmíru a vzdialenosti medzi Zemou a Marsom. Dá sa to zvládnuť aj rýchlejšie, ale je potrebné viac paliva. Astronauti musia byť na cestu dobre pripravení, mať prvotriedne prístroje, dostatok suchej stravy, vody a paliva. Pobyt v uzavretom priestore je fyzicky i psychicky náročný, musia absolvovať pred odletom náročnú prípravu.

Spôsob výberu ocenených

Do 23. mája vyberieme spomedzi všetkých prihlásených projektov v kategórii cena poroty v prvom kole tri najlepšie projekty. Pri výbere budeme prihliadať najmä na prínos predmetného projektu pre simulovanú marťanskú misiu, praktickú i materiálnu náročnosť jeho realizácie, kvalitu a kreativitu jeho vypracovania.

Všetkých autorov prihlásených projektov budeme informovať mailom o verdikte poroty v prvom kole. Postupujúce tri tímy alebo jednotlivci budú pozvané do zábavno-vzdelávacieho centra Energoland v Mochovciach, kde sa bude konať druhé kolo v termíne do 13. júna. O presnom termíne budete vopred informovaní.

V druhom kole určí odborná porota na základe prezentácie projektov jednotlivcov alebo tímov finálne poradie. Hlas predsedkyne poroty Dr. Michaely Musilovej bude rozhodujúci.

Do súťaže sa môžete prihlásiť len online. Každý člen tímu (študent aj garant projektu) sa musí zaregistrovať samostatne. Ak je súťažiaci neplnoletý/á, registráciu vyplní jeho/jej zákonný zástupca. Po registrácii do súťaže vám zašleme na adresu školy marťanský balíček s darčekovými predmetmi.

Následne vytvorte pod vedením svojho učiteľa projekt a zdokumentujte ho vo forme dvojminútového videa. Video je potrebné  nahrať na vlastný Youtube kanál, Vimeo kanál alebo Facebook profil a jeho vlastnosti nastaviť pre zdieľanie s verejnosťou. Najneskôr do 9. mája 2021 garant projektu (učiteľ) vyplní požadované informácie vo formulári „Registrácia projektu“ a vloží do neho url adresu vášho videa.

Loading
Loading
Loading

V spolupráci s partnermi:

V prípade otázok nás kontaktujte na sutaz@seas.sk.