Vedeli by ste žiť na Marse? Nápady stredoškolákov o tom, ako prežiť na červenej planéte, zrealizuje svetoznáma astrobiologička Dr. Michaela Musilová na simulovanej marťanskej misii vo výskumnej vesmírnej stanici na Havaji v novembri 2021.

Novinky:

Čo môžete vyhrať?

I. MIESTO: Hlavná výhra

Hlavná cena: Exkurzia do Space Expo v HolandskuVýlet do Európskeho centra vesmírneho výskumu a technológií (ESTEC) v Holandsku, ktoré je hlavným vývojovým a testovacím centrum Európskej vesmírnej agentúry (ESA) pre kozmické lode a vesmírne technológie.

K tomu získate Datart poukážky na nákup v hodnote 300 eur pre učiteľa a 100 eur pre každého študenta v tíme, pre školu elektronická stavebnica Boffin 750 a ročné printové predplatné časopisu Quark.

K programu patrí návšteva Space Expo, kde na vás čakajú model Medzinárodnej vesmírnej stanice ISS, originál rakety Soyuz či model pristátia prvého človeka na Mesiaci v životnej veľkosti. Nevynecháme ani výlet do neďalekého mesta Amsterdam.

V prípade pretrvávajúcej pandemickej situácie a reštrikcií pre cesty do zahraničia máme pre výhercov pripravené Vesmírne dobrodružstvo na Slovensku.

Zažijete nočné pozorovanie hviezd s odborným výkladom v observatóriu na Kolonickom sedle, špičkovom astronomickom pracovisku s najväčším ďalekohľadom na Slovensku –  jeho fotografie využíva aj NASA. Navštívite Park tmavej oblohy v Poloninách, najtmavšie miesto Slovenska s veľmi nízkou úrovňou svetelného znečistenia, naučíte sa fotografovať nočnú oblohu a budete pozorovať unikátny meteorický roj Perzeidy.

Na Leteckej fakulte Technickej univerzity v Košiciach si budete môcť vyskúšať letecké trenažéry, na ktorých sa pripravujú profesionálni piloti. Zoznámite sa so stíhačkami Mig21, vrtuľníkmi Tomahawk a originálnym vybavením, ktoré mal náš prvý a jediný kozmonaut Ivan Bella na vesmírnej stanici MIR.

2. MIESTO

Poukážka na nákup v Datart v hodnote 200 eur pre učiteľa a 50 eur pre každého študenta v tíme. Pre školu elektronická stavebnica Boffin 750 a ročné elektronické predplatné časopisu Quark.

3. MIESTO

Poukážka na nákup v Datart v hodnote 100 eur pre učiteľa a 25 eur pre každého študenta v tíme. Pre školu elektronická stavebnica Boffin 750 a ročné elektronické predplatné časopisu Quark.

4. MIESTO

Poukážka na nákup v Datart v hodnote 50 eur pre učiteľa a 15 eur pre každého študenta v tíme. Pre školu elektronická stavebnica Boffin 750.

5. MIESTO

Poukážka na nákup v Datart v hodnote 50 eur pre učiteľa a 15 eur pre každého študenta v tíme.

Tieto skvelé publikácie dostal každý člen piatich tímov vybraných odbornou porotou.

Motivujte sa výnimočným životným príbehom Mišky Musilovej, ktorá si splnila svoj detský sen tvrdým štúdiom a prácou.Publikácia Žena z Marsu z vydavateľstva Artis Omnis. Motivujte sa výnimočným životným príbehom Mišky Musilovej, ktorá si splnila svoj detský sen tvrdým štúdiom a prácou.

Sada štyroch kníh Populárne o vede a technike od Centra vedecko-technických informácií SR.

Čo je Misia Mars

Výskumná vesmírna stanica, v ktorej prebiehajú marťanské misie, sa nachádza na svahoch najväčšej činnej sopky na svete, Mauna Loa na Havaji. Lokalita je totiž zložením hornín veľmi podobná Marsu.

Misia Mars je prestížna náučná súťaž pre stredoškolských študentov s celosvetovým ohlasom, ktorú organizujú Slovenské elektrárne v spolupráci so Slovenskou organizáciou pre vesmírne aktivity (SOSA). Víťazný projekt zrealizuje na simulovanej marťanskej misii svetoznáma astrobiologička Michaela Musilová spolu s tímom medzinárodných vedcov.

Podmienky súťaže (.pdf)

Michaela predstavuje svoje simulované marťanské misie v štátoch Utah a Havaj a vysvetľuje, ako pri oboch využila víťazné projekty študentov z Gymnázií v Detve a Skalici.

Pre koho je súťaž určená?

Zaujímate sa o prírodné vedy a techniku a máte ambície využiť svoje vedomosti a talent aj za hranicami Zeme?

Do súťaže sa môžete zapojiť ako jednotlivec alebo tím pozostávajúci z maximálne piatich študentov strednej školy, ktorý si určí garanta projektu – učiteľa. Pod jeho vedením bude usmernený a zabezpečený proces vytvorenia konkrétneho projektu. Jeden učiteľ môže byť garantom viacerých projektov, ako i jeden tím môže vytvoriť viac projektov.

Budete mať jedinečnú možnosť spolupracovať s uznávanou mladou vedkyňou, koordinovať s ňou svoj projekt a zadávať jej inštrukcie priamo počas simulovanej marťanskej misie.

Kto je Michaela Musilová?

Na rodné Slovensko nezabúda a vždy sa ho snaží zapojiť do celosvetového výskumu. So Slovenskými elektrárňami organizuje súťaž Misia Mars, kde dáva študentom stredných škôl unikátnu šancu vymyslieť ich vlastný vedecký experiment, ktorý zrealizuje na simulovanej marťanskej misii.

Dr. Michaela Musilová, MSc je riaditeľkou a vedúcou misií HI-SEAS (Hawaii Space Exploration Analog and Simulation) pod záštitou MoonBase Alliance (USA). Vo svojom odbore astrobiológia skúma organizmy v extrémnych prostrediach (extrémofily) ako sú pevninské ľadovce či oceánske priekopy. Práve takúto formu života by sme mohli nájsť na iných planétach Slnečnej sústavy.

Doktorát získala na Bristolskej univerzite v Anglicku. Študovala a robila výskum na viacerých zahraničných univerzitách. Pracuje s NASA (Národný úrad pre letectvo a vesmír, USA) a spolupracuje na viacerých projektoch ESA (Európskej vesmírnej agentúry). Pôsobí ako hosťujúca profesorka na Fakulte elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity (FEI STU), kde vyučuje astrobiológiu v úplne novom študijnom programe kozmické inžinierstvo, jedinom na Slovensku.

Michaela je podpredsedníčkou Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity (SOSA), ktorá je hlavným partnerom súťaže Misia Mars. Členovia organizácie vyvinuli prvú slovenskú družicu skCube, vypustenú do vesmíru v roku 2017 a pomohli priviesť Slovensko do Európskej vesmírnej agentúry. Pridruženým členom sa má stať práve v tomto roku.

Ako vytvoriť projekt

Vytvorte pod vedením učiteľa vedecko-technický projekt v jednej z vedných disciplín fyzika, biológia, chémia, medicína, energetika či astronómia. Navrhovaný experiment predstavte v dvojminútovom videu formou ústnej prezentácie alebo zdokumentovaním postupu realizácie projektu. Projekt môže byť aj simulovaný experiment s prístrojmi, ktoré reálne nemáte k dispozícii.

Ak vyhráte, Váš experiment zrealizuje tím vedcov pod vedením Michaely Musilovej na jednej zo svojich misií. Materiál či vybavenie pre projekt budete musieť poslať letecky na výskumnú vesmírnu stanicu na Havaji. Náklady na prepravu vám preplatíme.

Materiál či vybavenie pre projekt musia byť rozmerovo skladné (maximálne rozmery balíku, do ktorého sa vojde váš projekt, nájdete na stránke Slovenskej pošty tu) a vážiť maximálne 5 kíl. Projekt nesmie obsahovať  jedovaté, výbušné alebo vysoko horľavé látky, ktoré nie je možné prepravovať v podpalubí lietadla. Taktiež nesmie obsahovať biologické vzorky, ale môže v ňom byť navrhnuté napríklad pestovanie rastlín, ktorých semená budú zakúpené na Havaji.

Berte taktiež do úvahy obmedzené podmienky vo výskumnej vesmírnej stanici, v ktorej je nutné šetriť vodou, jedlom a elektrinou. Habitát vesmírnej stanice má v priemere len 12 metrov. Astronauti sa môžu sprchovať len 7 minút týždenne. Vychádzať von môžu len v skafandri. Posádka piatich ľudí trávi takmer celý čas spoločne v uzavretom priestore. K dispozícii majú malý skleník, kde môžu pestovať šalát alebo špenát na spestrenie jedálnička. Počas misie majú možnosť aj cvičiť.

PRÍKLAD: Gymnázium Skalica (1. miesto)

PRÍKLAD: Gymnázium sv. Tomáša Akvinského Košice (2. miesto)

Pri tvorbe projektu nemusíte nasimulovať marťanské podmienky, pokiaľ ide o tlak alebo teplotu. Vo výskumnej vesmírnej stanici sa teplota pohybuje medzi 10 – 22 stupňov Celzia, vonku medzi 0 – 25 stupňov v závislosti od ročného obdobia. Tlak je menší ako na úrovni mora, keďže sa stanica nachádza vo výške 2500 metrov nad morom.

Podmienky na Marse

Pri tvorbe vášho projektu berte do úvahy, že na Marse sú obrovské výkyvy medzi dennými a nočnými teplotami. Má riedku atmosféru, ktorá nie je schopná zadržať tepelnú výmenu medzi povrchom a okolitým priestorom. Priemerná teplota je -63 °C oproti „našej“ komfortnej 15 °C.

Existencia vody na červenej planéte bola síce potvrdená, no marťanská atmosféra je príliš riedka na to, aby na povrchu existovala v tekutej forme dlho. Nachádza sa tesne pod povrchom v polárnych oblastiach vo forme vodného ľadu, ako aj vo forme slanej vody tečúcej sezónne po niektorých svahoch a stenách kráterov.

Mars obieha okolo Slnka pomalšie ako Zem, rok je takmer dvakrát dlhší ako na Zemi. Marťanský deň sa svojou dĺžkou podobá pozemskému najviac spomedzi všetkých planét slnečnej sústavy. Je však o 39 minút dlhší a môže to pri krátkej aklimatizácii spôsobiť problémy so spánkom a koncentráciou. Aj preto by musela posádka pobudnúť na Marse niekoľko mesiacov, aby si zvykla na iný rytmus dňa. A vystihla správny čas na návrat, keď budú planéty opäť k sebe najbližšie.

Takéto „okno“ sa otvára približne raz za dva roky. Bežnej rakete by cesta na červenú planétu trvala 150 až 300 dní v závislosti od rýchlosti vystrelenia do vesmíru a vzdialenosti medzi Zemou a Marsom. Dá sa to zvládnuť aj rýchlejšie, ale je potrebné viac paliva. Astronauti musia byť na cestu dobre pripravení, mať prvotriedne prístroje, dostatok suchej stravy, vody a paliva. Pobyt v uzavretom priestore je fyzicky i psychicky náročný, musia absolvovať pred odletom náročnú prípravu. Ak chcete, aby sa Vaše meno dostalo pri ďalšej misii na Mars, objednajte si „letenku“ tu: Send Your Name to Mars: Future Mission (nasa.gov)

Hmotnosť človeka je na Marse o 60 % nižšia než na Zemi. Mars má totiž len tretinovú gravitáciu. Priťahoval by vás menšou silou a vaša hmotnosť by bola tým pádom nižšia. Vypočítajte si, koľko by ste vážili na jednotlivých planétach či mesiacoch na tejto stránke: https://www.exploratorium.edu/ronh/weight/index.html.

Spôsob výberu ocenených

Do 19. mája vyberie v prvom kole odborná porota spomedzi všetkých prihlásených projektov päť najlepších. Pri výbere bude prihliadať najmä na prínos predmetného projektu pre simulovanú marťanskú misiu, praktickú i materiálnu náročnosť jeho realizácie, kvalitu a kreativitu jeho vypracovania.

Všetkých autorov prihlásených projektov budeme informovať mailom o verdikte poroty z prvého kola 20. mája. Postupujúcich päť tímov alebo jednotlivcov bude pozvaných do zábavno-vzdelávacieho centra Energoland v Mochovciach, kde sa bude konať druhé kolo – finále 27. mája 2021.

V druhom kole určí odborná porota na základe prezentácie projektov jednotlivcov alebo tímov finálne poradie. Hlas predsedkyne poroty Dr. Michaely Musilovej bude v prípade rovnakého počtu bodov rozhodujúci.

Takto prebieha oceňovanie v Energolande, pozrite si video z 2. ročníka súťaže.

Porota

Michaela Musilová

Dr. Michaela Musilová MSc.

astrobiologička, predsedníčka poroty Misie Mars

Riaditeľka výskumnej stanice HI-SEAS (Hawaii Space Exploration Analog and Simulation), kde vedie simulované misie na Mesiac a Mars.

Ivan Bella

plukovník Ing. Ivan Bella

prvý slovenský kozmonaut, 385. človek vo vesmíre

Bývalý slovenský stíhací pilot a prvý slovenský kozmonaut, ktorý letel do vesmíru v roku 1999.

Michaela Brchnelová

Michaela Brchnelová MSc.

astronómka, doktorandka numerickej plazmovej fyziky

Členka Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity je doktorandkou na katedre matematickej plazmy a astronómie na belgickej Katholieke Universiteit Leuven.

Gabriela Kukolová

Ing. Gabriela Kukolová

riaditeľka Asociácie pre mládež, vedu a techniku (AMAVET)

Riaditeľka e člen predsedníctva AMAVET. V neziskovom sektore pôsobí 23 rokov.

Patrícia Stanová

Mgr. Patrícia Stanová, PhD.

vedúca odboru propagácie vedy a techniky

Pracuje v Centre vedecko-technických informácií SR, v Národnom centre pre popularizáciu vedy a techniky.

Oľga Baková

Mgr. Oľga Baková

manažérka komunikácie a udržateľného rozvoja

Dlhoročná novinárka, redaktorka a moderátorka je od roku 2020 manažérkou komunikácie a udržateľného rozvoja Slovenských elektrární.

Miroslav Šarišský

Mgr. Miroslav Šarišský

riaditeľ úseku ľudských zdrojov a organizácie riadenia

Pracuje v Slovenských elektrárňach už od roku 2009, člen výkonnej rady Fondu za transparentné Slovensko, pôsobí vo viacerých mimovládnych organizáciách.

Marťanský kvíz

Pre širokú verejnosť vo veku nad 16 rokov je pripravený marťanský kvíz na Facebook stránke Slovenských elektrární, nové kolo začína každý marcový pondelok.

Každé kolo bude mať jednu súťažnú otázku, odpoveď na ňu nájdu súťažiaci v článkoch publikovaných na webe misiamars.sk a uvedú ju do komentárov pod príspevok na Facebooku. Po skončení každého kvízového kola bude vždy v stredu po 12:00 h spomedzi účastníkov súťaže vylosovaný jeden výherca, ktorý správne odpovedal na súťažnú otázku. Získa originálny marťanský balíček – štýlovú šiltovku, diár a pero s logom Misia Mars.

Po ukončení všetkých piatich kôl súťaže bude 31. marca vylosovaný spomedzi všetkých účastníkov súťaže, ktorí aspoň v jednom kole kvízu odpovedali správne na položenú súťažnú otázku, celkový víťaz, ktorý získa špičkový teleskop a ďalší dvaja výhercovia, ktorí vyhrajú knihu Michaely Musilovej „Žena z Marsu“. Ceny výhercom doručíme poštou na nimi uvedenú adresu.

Podmienky súťažného kvízu

Termín súťažného kvízu: 1. – 31. marec 2021

V spolupráci s partnermi:

V prípade otázok nás kontaktujte na sutaz@seas.sk.