18

Životné prostredie – sterilizácia komárov

(zbraň proti zamoreniu aj vírusom)

Aj vám sa už stalo, že ste sa zobudili doštípaní od komárov alebo ste sa vonku neustále oháňali pred dotieravým hmyzom?

Pomoc je jednoduchá – použiť voľne dostupný repelent alebo odpudzovač hmyzu z drogérie. Avšak pri veľkom výskyte a premnožení komárov je už potrebné hubenie pomocou chemických insekticídov alebo radiačnou technikou SIT (Sterile Insect Technique). Výskumom tejto techniky sa zaoberá Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu.

Princíp spočíva v zhromaždení väčšieho množstva samcov požadovaného druhu hmyzu, ktoré sa v špeciálnych komorách ožarujú röntgenovým alebo gama žiarením, ktoré ich sterilizuje. Následne po vypustení do prírody sa spária so samicami, ktoré nakladú neplodné vajíčka. Samček sa tak za svoj krátky život spári s niekoľkými samicami a populácia komárov efektívne klesne za relatívne krátky čas.

Rovnakú metódu plánovala použiť aj brazílska vláda a ďalšie krajiny Južnej a Severnej Ameriky na boj proti vírusu Zika, ktorý spôsoboval alarmujúci výskyt novorodencov s abnormálne malými hlavami. Metódou ožarovania rádioaktívnym izotopom kobalt 60 sa tak znížila populáciu komárov prenášajúcich vírus, na ktorý neexistuje liek, ani očkovacia látka.

Prevzať dokumenty