Skip to main content

Stredoškoláci sa môžu opäť prihlásiť do štvrtého ročníka náučnej súťaže Misia Mars. Najlepší projekt zrealizujú pod vedením astrobiologičky Dr. Michaely Musilovej na výskumnej vesmírnej stanici LunAres, jedinej stanici tohto druhu v Európe, kde ho víťazi koncom júna osobne odovzdajú do rúk posádky simulovanej marťanskej misie.

Študenti majú opäť jedinečnú možnosť spolupracovať s uznávanými mladými vedcami a zadať im inštrukcie na realizáciu víťazného projektu osobne pred začiatkom júlovej misie na výskumnej stanici LunAres v Poľsku. Do súťaže sa môžu registrovať do 15. mája ako jednotlivec alebo tím maximálne štyroch študentov. Pod vedením učiteľa majú vytvoriť vedecko-technický projekt, ktorý využijú astronauti na simulovaných misiách. Projekt je potrebné predstaviť v dvojminútovom videu formou ústnej prezentácie alebo zdokumentovaním postupu jeho realizácie, a video nahrať do online formulára na uvedenej stránke. Každý súťažiaci získa po registrácii do súťaže štýlový plecniak, zošit a pero s logom Misie Mars.

Bioreaktor na pestovanie mikroriasy

Inšpiráciou pri tvorbe projektu môžu byť dva víťazné experimenty z minulého ročníka. Oba otestovala posádka simulovanej misie na výskumnej vesmírnej stanici HI-SEAS na Havaji pod vedením svetoznámej astrobiologičky Michaely Musilovej. Sestry Simona a Vanessa Murajdové z Gymnázia Andreja Vrábla v Leviciach navrhli pod vedením učiteľky Zuzany Čechovej tzv. bioreaktor. Slúži na pestovanie mikroriasy spirulina, ktorá je bohatá na viaceré živiny potrebné pre ľudské telo a je zároveň aj zdrojom kyslíka. Študentky nemohli riasu poslať poštou na Havaj, preto oslovili tamojšiu spoločnosť Cyanotech, ktorá prisľúbila jej dodanie, čo ocenila aj porota.

Trampolína pre astronautov

Druhým víťazným projektom bola podpora psychického a fyzického stavu posádky, ktorá spočíva vo využití trampolíny počas simulovanej misie. Experiment navrhli bývalí štvrtáci z Gymnázia Jána Hollého v Trnave Viliam Krištof, Matej Krajčovič a Christián Izakovič pod vedením učiteľky Jany Martinkovičovej. Skákanie na trampolíne je veľmi intenzívne cvičenie efektívne na nadobudnutie kondície a svalovej hmoty. „Keďže astronauti trávia veľa času v prostredí bez gravitácie alebo s nižšou gravitáciou, ako je zemská, dochádza k rednutiu kostí či ochabnutiu svalstva. Pri cvičení sa uvoľňujú navyše endorfíny, hormóny šťastia a odbúrava sa stresový hormón, kortizol, takže prispieva aj k podpore psychického stavu,“ vysvetľuje Christián. „Testovanie projektu spočíva v tom, že posádka bude robiť na trampolíne rôzne typy skokov s rôznymi frekvenciami. Potom bude vypĺňať dotazníky, aby mohli študenti zistiť, či trampolína naozaj pomohla posádke zlepšiť ich fyzický alebo psychický stav,“ dopĺňa Michaela Musilová.

Deň na stanici LunAres

Päť najlepších projektov, ktoré vyberie odborná porota v tomto ročníku, predstavia ich autori v zábavno-vzdelávacom centre Energoland pri jadrovej elektrárni Mochovce 2. júna 2022. Na základe prezentácií jednotlivých tímov rozhodne porota o konečnom umiestnení, pričom všetkých päť tímov vyhrá atraktívne ceny.

Víťazný projekt zrealizuje na júlovej simulovanej misii posádka LunAres v spolupráci s Michaelou Musilovou pod vedením riaditeľa výskumnej stanice Leszka Orzechowskeho. Víťazi svoj projekt na stanicu LunAres, ktorá sa nachádza na bývalom vojenskom letisku v poľskom meste Pila, osobne donesú a budú môcť predstaviť tamojšej posádke. K programu patrí aj návšteva jedného z najväčších a najlepšie vybavených vedeckých múzeí v Európe – Kopernikovho vedeckého centra s takmer 450 interaktívnymi exponátmi.