Skip to main content

Jedinečný projekt Energocraft prišiel do svojho finále. Slávnostné vyhlásenie výsledkov nám odhalilo najimpozantnejšie stavby spomedzi 375 prihlásených projektov.

Najlepšie stavby súťaže, do ktorej sa zapojilo 375 tímov študentov základných a stredných škôl na Slovensku, sme spoznali počas livestreamu. V súťaži Energocraft žiaci stavali v hre Minecraft od decembra 2021 modely troch nízko emisných elektrární – jadrovú, veternú a vodnú. Zapojené stavby boli hodnotené nielen na základe ich vzhľadu, ale posudzovala sa aj ich vnútorná konštrukcia a funkčnosť.

TOP elektrárne sa nakoniec dostali do finálového vysielania, počas ktorého odborná porota vyhlásila výsledky súťaže a určila najlepšiu Energocraft stavbu. Prvú cenu si odniesol tím ROMAN, ktorý strávil stavaním svojho diela desiatky hodín a postavil skvelú vodnú elektráreň s celým okolitým mestečkom a nádherným prírodným prostredím. Na druhom mieste sa umiestnil tím Yonteam a tretiu priečku získal tím Dragoncraft.

„Bol som milo prekvapený, koľko mladých ľudí sa zapojilo do súťaže, ale ešte viac ma prekvapilo, aké perfektné elektrárne postavili v Minecrafte. Strávili veľa času naštudovaním si, ako má elektráreň vyzerať. Víťazné projekty sú naozaj realisticky vyobrazené elektrárne, majú prepracovanú technológiu do detailov, ako napríklad reaktor či bazén vyhoreného jadrového paliva,“ hodnotí projekty súťažiacich ďalší z porotcov Miroslav Šarišský, riaditeľ ľudských zdrojov a organizácie riadenia Slovenských elektrární.

Poďme si predstaviť a pozrieť 5 najlepších elektrární súťaže Energocraft:

5. Tím Kamudiaa

Sofia Pyreňová zo základnej školy vo Vranove nad Topľou sa ako jediné dievča umiestnila v top päťke. Jej projekt komentoval počas finále Adam Šťavina, operátor primárneho okruhu v jadrovej elektrárni Mochovce. „Mňa ako elektrikára zaujala perfektne urobená vývodová rozvodňa, ktorá obsahovala trafá, izolátory, vypínače či prívodné zapuzdrené vodiče. Táto časť bola vonku najdetailnejšia. Vnútri sa nachádzalo dvojblokové zriadenie, dva reaktory, z ktorých boli farebne pekne rozlíšené výstupy horúcej a studenej slučky. Jej projekt by bol výbornou názornou ukážkou pre ďalších študentov, ktorí by videli, ako pracuje jadrová elektráreň,“ vyjadril sa Adam.

4. Tím žlkovce.org

Na štvrtom mieste sa umiestnil Adam Malovec zo Strednej priemyselnej školy stavebnej v Trnave. Jeho projekt hodnotil počas finále Michal Lašan, projektový manažér na blokoch č. 3 a 4 v jadrovej elektrárni Mochovce. Vyzdvihol stavbu chladiacich veží, reaktorovej sály a prepojovacie mosty medzi jednotlivých budovami prevádzok. Poukázal na trochu tlmené osvetlenie, čo by možno neschválili naši bezpečnostní technici, ale v prostredí hry Minecraft to bolo prípustné. Pochválil krásne vymodelované objekty strojovne, odbery, prívod pary, diely turbíny a reaktorovne.

3. Tím DragonCraft

Tretiu priečku obsadili traja súťažiaci z dvoch rôznych škôl, Lukáš Poľaško, Alois Man a Andrej Hamara. Prví dvaja sú zo Strednej súkromnej odbornej školy v Košiciach a tretí študuje na Strednej priemyselnej škole strojníckej a elektrotechnickej v Nitre. Získali poukážku a výlet do Energolandu pre celú triedu každého z nich. Člen tímu Andrej Hamara bol z tretieho miesta prekvapený: „Na projektoch robím bežne, baví ma to. Súťaž Energocraft však bola iná, naučil som sa rôzne techniky a hlavne, ako fungujú rôzne elektrárne a ako spolupracovať v tíme.“

2. Tím Yonteam

17-ročný Lukáš Pavlík zo Spojenej školy Ľudmily Podjavorinskej v Prešove postavil sám prepracovanú jadrovú elektráreň s detailným reaktorom, zavážacím strojom a bazénom vyhoretého paliva. Získal druhé miesto, poukážku a výlet do Energolandu pre celú triedu. Ako nám prezradil, na projekte začal pracovať ešte koncom decembra minulého roku a strávil v hre 130 hodín. Rodičia „nefrflali“, že trávi čas na počítači, naopak, podporovali ho. Na vysokej škole chce študovať programovanie.

1. Tím ROMAN

Víťazmi prvého ročníka súťaže Energocraft sa stali dvaja 15-roční chlapci, Ondrej Dedič a Martin Tomaščík z Gymnázia sv. Františka z Assisi v Žiline. Získali poukážku na nákup v eshope Play Go Smart a výlet do Energolandu pre celú triedu. S Martinom Tomaščíkom sme sa počas finále spojili online, zo školy dostal dokonca od riaditeľky voľno, aby sa mohol zúčastniť vyhlásenia výsledkov.

V súťaži postavil detailnú prečerpávaciu elektráreň, na jej stavbe strávil neuveriteľných 240 hodín, jeho kamarát Ondrej o trochu menej, lebo bol počas súťaže viackrát chorý. Zistili sme taktiež, že meno víťaza Ondrej Dedič a meno porotcu Ondřej Dědič, sú náhodou takmer zhodné, nie sú však vôbec rodina. Ako nám prezradil Martin, na výške by chcel študovať architektúru. A prečo sa do súťaže zapojil? „Fascinovalo ma, že je to súťaž v Minecrafte. Chceli sme to s kamarátom vyskúšať. Na internete sme si pozreli dôkladne 3D modely elektrární, ako vyzerá turbína. Keď sme to mali napozerané, vytvorili sme vlastné modely,“ prezradil tajomstvo úspechu Martin Tomaščík.

Pozrite si záznam finále kreatívnej náučnej súťaže Energocraft, ktorú moderoval populárny moderátor Sajfa. Vo videu bližšie spoznáte aj samotnú porotu, ktorá rozhodovala o víťazoch.