Skip to main content

Najlepšou formou učenia sa a spoznávania je zábava. V Energolande sa o tom tentoraz presvedčili študenti Detskej Univerzity Komenského 2022. V utorok 2. augusta sa štyri desiatky poznania chtivých mladých nadšencov zúčastnilo prehliadky vo fascinujúcom svete vedy. Exkurzia mochovského infocentra bola súčasťou 20. ročníka letného vzdelávacieho programu určeného pre deti od 9 do 14 rokov.

Mladí vedátori sa najprv oboznámili s fungovaním jadrových elektrární vo svete a na Slovensku, zistili ako v rôznych typoch elektrární vyrábame elektrinu, koľko jej ročne vyprodukujeme a s akými účinkami na životné prostredie. Študentov v auditóriu privítal riaditeľ JE Mochovce Martin Mráz a spoločne s ďalšími kolegami im odpovedal na otázky. Zvedavá mládež sa zaujímala o množstvo vecí; prečo sa žiarenie rôznych prvkov toľko líši, kde sa uskladňuje vyhorené jadrové palivo či ako funguje reaktor. Riaditeľ elektrárne im spoločne s kolegami odpovedali na všetky otázky.

„Deti, ktoré sa k nám hlásia každý rok, sa často hneď na začiatku pýtajú, či aj tento rok pôjdu do Energolandu. Je úžasné, že s deťmi komunikujú ľudia priamo zo Slovenských elektrární a to vrátane pána riaditeľa závodu, takže dostanú odpoveď na každú svoju otázku,“ povedala Monika Martinčičová, ktorá v projekte Detskej Univerzity Komenského zodpovedá za produkciu. Letné vzdelávanie za ostatných 20 rokov absolvovali už tisícky detí.

Počas prehliadky si študenti prezreli viac než 40 exponátov zábavno-vzdelávacieho centra, najväčší záujem pritom mali o Cestu objavov na špeciálnej motorke, van de Graaffov generátor a takisto o film Odysea energie v 3D kine.

Po skončení exkurzie sa vrátili do auditória, kde im svoj projekt predstavili nitrianski študenti z Gymnázia Golianova, ktorí sa na júnovom európskom šampionáte Robocup 2022 v portugalskom Guimaraesi umiestnili na 6. mieste v kategórii Soccer Lightweight. Týchto nadšencov pre robotiku do Mochoviec sprevádzal učiteľ informatiky z nitrianskeho gymnázia Juraj Horváth. Hráči Šimon Peter, Radka Ďuriačová, Šimon Bolemant a Samuel Peter svoj tím nazvali XLC-Younglings. Video zo zápasu na európskom šampionáte im poslúžilo na to, aby zvedavým deťom vysvetlili pravidlá „robo-futbalu“, ale opísali aj viaceré netradičné situácie pri hre.

Keď teda prišlo na robotiku, otázky detí nemali konca a bolo vidieť, ako ich fascinuje možnosť zostrojiť a naprogramovať stroj, ktorý po správnej konfigurácii plní pokyny a v tomto prípade ešte aj hrá futbal!

Na záver si účastníci zábavnej exkurzie v Energolande si študenti DUK 2022 ešte aj zahrali vo vedomostnej súťaži o atraktívne ceny.