Skip to main content

V stredu 6. júla zavítali do Energolandu v Mochovciach rodiny s deťmi z Ukrajiny, ktoré našli útočisko v obciach v okolí našej mladšej jadrovej elektrárne. Dospeláci nám porozprávali, že na Slovensko prišli z oblasti Dnepropetrovska či z okolia Kyjeva. Ich deti navštevujú školy a škôlky v Tlmačoch či v neďalekých Volkovciach.

„Energoland je veľmi zaujímavé miesto,“ povedala Iryna pochádzajúca zo Solone v Dnepropetrovskej oblasti, ktorá sa za pomerne krátky čas veľmi dobre naučila po slovensky. „Najviac nás zaujali atrakcie pre deti. Synček chodí do škôlky, takže veci z fyziky ho budú zaujímať neskôr, ale veľmi ho bavilo, že sa mohol vyskákať, vyskúšal si aj zábavnú motorku a Van de Graafov generátor,“ prezradila Iryna. Veru, prístroj s vysokým napätím a takmer žiadnym prúdom, ktorý vám efektne zodvihne vlasy a nakrátko „vylepší“ účes, si s úsmevom vyskúšali aj viacerí dospelí. Tí sa ďalej veľmi aktívne zaujímali o uhlíkovú stopu či aký energetický mix má momentálne ich rodná Ukrajina.

Rodiny z vojnou ťažko skúšanej susednej krajiny si napokon v Energolande pozreli viac než štyri desiatky zaujímavých exponátov. Po zábavno-vzdelávacom centre ich sprevádzali aj páni Jaroslav Holubec a Marek Sopko, odborníci zo Slovenských elektrární, ktorí v ruštine odpovedali na viaceré otázky zvedavých návštevníkov.