Víťazmi súťaže Energocraft, ktorú podporili Slovenské elektrárne, sa stali stredoškoláci z Gymnázia sv. Františka z Assisi v Žiline, 16-roční študenti Ondrej Dedič a Martin Tomaščík. Za najlepší projekt virtuálnej elektrárne v prostredí hry Minecraft si vybojovali nákupné poukážky v eshope Play Go Smart a takisto pre celú triedu výlet do Energolandu v Mochovciach.
Martin Tomaščík postavil detailnú prečerpávaciu elektráreň. Staval ju približne 240 hodín, jeho kolega z víťazného tímu ROMAN, Ondrej Dedič, o čosi kratšie, pretože počas súťaže viackrát maródoval. Výsledkom ich práce bol okulahodiaci pohľad na vynikajúcu vodnú elektráreň s celým okolitým mestečkom a nádherným prírodným prostredím. „Pri stavbe sme sa zameriavali na detaily, čo sa nám napokon vyplatilo, pretože práve detailné vypracovanie sa páčilo porotcom súťaže,“ povedal prvák žilinského gymnázia Martin Tomaščík, ktorý by chcel v budúcnosti študovať architektúru. Do súťaže sa s kolegom z tímu ROMAN prihlásili, lebo ich fascinovalo, že ide o stavbu v Minecrafte.
„Na internete sme si dôkladne pozreli 3D modely elektrární, ako vyzerá turbína. Keď sme to mali napozerané, vytvorili sme vlastné modely,“ prezradil. Jeho tímový kolega a spolužiak Ondrej Dedič sa zdôveril, že ich celkové prvenstvo dosť prekvapilo. „Vedeli sme, že naša elektráreň je dobrá a že sa môžeme (v súťaži) umiestniť vysoko, ale víťazstvo nás prekvapilo, pretože sme si mysleli, že prvé miesto dostane niektorá z jadrových elektrární.“
A čo by výhercovia poradili študentom, ktorí sa do súťaže rozhodnú zapojiť nabudúce? „Poradili by sme im, aby si dopredu naštudovali dizajn a nech sa zamerajú na funkčnosť, ale najmä na detailné vypracovanie. Práve detaily najviac upútali porotu,“ uviedol výherca Martin.
Do súťaže Energocraft sa na Slovensku celkovo zapojilo 375 projektov študentov základných a stredných škôl. Súťažiaci mali za úlohu stavať v hre Minecraft modely nízkoemisných elektrární, pričom si mohli vybrať medzi jadrovou, veternou a vodnou. Zapojené stavby sa hodnotili nielen na základe vzhľadu, ale posudzovala sa aj ich vnútorná konštrukcia a funkčnosť.