Skip to main content

Yzone.sk s podporou Slovenských elektrární vám prinášajú novú súťaž – Energocraft. Študenti od 12 do 18 rokov sa do nej môžu registrovať od 13. decembra. V prostredí počítačovej hry Minecraft postavte jeden alebo viac typov vybraných nízkouhlíkových elektrární a virtuálne pomôžte bojovať proti zmene klímy. Vďaka elektrárňam s nižšími emisiami oxidu uhličitého môžete v Minecraft svete prispieť k dosiahnutiu klimatickej neutrality, ku ktorej sa do roku 2050 zaviazala Európska únia.

Hlavnou výhrou je Playstation 5

Registrovať sa môžete od 13. 12. 2021 do 28. 2. 2022 na webovej stránke yzone.sk. Aby ste sa v súťaži vedeli rýchlo zorientovať, v Minecraft lobby súťaže vás čakajú detailné modely jadrových, vodných či veterných elektrární, podľa ktorých môžete vytvoriť vlastný model jedného alebo viacerých nízkoemisných zdrojov. Do stavby sa môžu zapojiť  jednotlivci, alebo zabojujte ako tím. Maximálny počet členov v jednom tíme sú traja.

Hráme o atraktívne ceny – herné konzoly Playstation 5, ktoré od ich uvedenia na trh ani po roku nie je jednoduché zohnať. Ďalej sú to Xbox Series X, herné slúchadlá či poukážky na nákup hier a príslušenstva. Navyše, prví traja jednotlivci či tímy získajú pre svoju triedu výlet do Energolandu po jeho opätovnom otvorení.

Energocraft – Zamerané na detaily

  • V súťaži rozhoduje nielen samotná stavba elektrárne, ale aj detaily jej interiéru – strojovne či riadiacej miestnosti. Čím prepracovanejšie budú, tým väčšiu šancu majú súťažiaci na výhru.
  • Okrem detailov sa počíta aj to, či hráči dokážu využiť Minecraft mapu (jej veľkosť je 500 x 500 stavebných blokov) tak, aby modelované typy elektrární vyrobili pomyselne čo najviac elektriny.
Súťaž Energocraft

Energocraft: Ukáž svoj skill v Minecrafte a vyhraj parádne ceny.

Najpredávanejšia hra všetkých čias

Čo vlastne je Minecraft? Sandboxovú videohru vyvinula švédska spoločnosť Mojang Studios, ktorú v roku 2014 kúpil americký Microsoft. Hru vytvoril Švéd Markus „Notch“ Persson a oficiálne ju vydal v roku 2011. Odvtedy sa stala najpredávanejšou videohrou všetkých čias s 200 miliónmi predaných kópií na všetkých platformách a 131 miliónmi aktívnych používateľov.

Sandbox, teda v slovenčine „pieskovisko“, je videohra, ktorá dáva hráčovi veľkú mieru kreativity pri plnení úloh smerujúcich k cieľu v hre, ak takýto cieľ vôbec je nastavený. Pojem sandbox vychádza z povahy pieskoviska, ktoré umožňuje hráčom vytvoriť si v ňom naozaj takmer čokoľvek.

Súťaž Energocraft

Súťažiaci sa môžu inšpirovať modelmi jednotlivých typov elektrární v Minecraft lobby.

Zábava a vzdelávanie v jednom

Minecraft nie je len počítačová hra. Má široké využitie v rôznych odvetviach či vedných odboroch. Dánsko si dalo napríklad na základe geodát vygenerovať v Minecrafte celú krajinu v skutočnej veľkosti. Podarilo sa to aj vďaka tomu, že sa jeho najvyšší bod nachádza len 171 metrov nad morom a limit v hre je zhruba 192 metrov nad úrovňou herného mora.

Ďalším z príkladov, ako sa dá zaujímavo využiť Minecraft, je British Museum v Londýne, ktoré má v počítačovej hre vytvorené svoje budovy vrátane všetkých výstav. V Minecrafte „postavili“ aj londýnsku detskú nemocnicu Great Ormond Street Hospital, aby si ju mohli pacienti virtuálne pozrieť pred jej návštevou.

Hra je využívaná aj v školách vo verzii Minecraft: Education Edition. Jeden učiteľ napríklad vytvoril v prostredí hry svet pozostávajúci z významných historických miest, ďalší zas nadizajnoval zväčšené znázornenie živočíšnej bunky, aby žiaci ľahšie pochopili jej fungovanie.

Videohra s najväčším vplyvom

Minecraft je kritikmi uznávaný, v roku 2020 sa dostal aj do Svetovej siene slávy videohier. Vyhral niekoľko cien a bol označený za jednu z najlepších a najvplyvnejších videohier všetkých čias. Denník The Guardian označil Minecraft za najlepšiu videohru 21. storočia.