Skip to main content

Po krátkej prestávke, sme si pre vás opäť pripravili jedinečnú Noc v Energolande 2024. Aj tento rok vás čakáme v predvečer európskej Noci múzeí a galérií  u nás v Mochovciach.

Pozývame všetkých milovníkov vedy, zábavných pokusov a elektrizujúcich atrakcií. Zabavia sa deti aj dospelí, vítaní sú všetci, ktorí chcú zažiť jedinečné pokusy a dozvedieť sa viac o výrobe elektrickej energie.

Zábavno-vzdelávacie centrum Energoland v Mochovciach bude v piatok 17. mája otvorené pre verejnosť od 16.00 h do 21.00 h.

Čo vás čaká

Počas Noci v Energolande sa okrem štyroch desiatok exponátov môžete tešiť na bohatý sprievodný program, ktorým vás bude sprevádzať moderátor Vlado „Láďo“ Varecha:

  • chemická show Georgescience,
  • včelár,
  • zábavné hry: mindball, motorik,
  • svet kúzelnej fyziky,
  • bikelab – výroba elektrickej energie,
  • iluzionista Talostan,
  • súťaž, darčeky a občerstvenie pre všetky deti.

Vstup je zdarma a bez obmedzení, tentoraz naň ani nepotrebujete rezerváciu. Návštevníkov budú sprevádzať naše kolegyne a kolegovia, ktorí im ochotne zodpovedajú na všetky otázky z oblasti výroby elektrickej energie a fungovania jadrovej elektrárne.

Noc múzeí a galérií

Medzinárodný deň múzeí tradične pripadá na 18. mája. Ustanovili ho v roku 1977 na generálnej konferencii Medzinárodnej rady múzeí ICOM. Z tejto tradície potom vzišla aj francúzska iniciatíva a podľa nej sa od roku 2005 organizujú podujatia, počas ktorých sú múzeá a galérie otvorené vo večerných a nočných hodinách.

Aktivity múzeí počas Noci múzeí a galérií sú orientované na také činnosti, ktoré počas celého roka zostávajú pred verejnosťou ukryté. V tom čase múzeá otvárajú verejnosti svoje „skryté“ komnaty a odkrývajú tajomstvá, schovávané pred zrakmi verejnosti. Takto môže verejnosť preniknúť do tajov „múzejnej kuchyne“. „Odkrývanie tajomstiev“ pomáha verejnosti aj prostredníctvom takto získaných poznatkov a informácií lepšie pochopiť význam múzeí pri ochrane súčasti kultúrneho a prírodného dedičstva, uchovávaných v múzeách.

Noc múzeí a galérií je celoeurópske podujatie realizované pod patronátom Rady Európy s cieľom v čo najväčšej miere prezentovať kultúrne dedičstvo, význam jeho záchrany a ochrany pri kultúrnej výmene, šírení informácií o kultúrnej rozmanitosti jednotlivých krajín i regiónov Európy, pri neformálnom vzdelávaní a kultivovanom oddychu.

Tešíme sa na vašu návštevu!

 

Takto sme v Energolande „nocovali“ predvlani: