Skip to main content

V piatok 17. mája sme v predvečer európskej Noci európskych múzeí a galérií privítali stovky nadšencov vedy, fyzikálnych a chemických pokusov, nových poznatkov a zábavy. Naše zábavno-vzdelávacie centrum Energoland v Mochovciach sa krátko po 16. hodine začalo plniť návštevníkmi z celého Slovenska. Takúto akciu sme organizovali po dvojročnej pauze. O to viac sme sa tešili na znovuotvorenie našich brán aj mimo bežných otváracích hodín. Náš rekord z roku 2022 sme prekročili takmer štvornásobne, za päť hodín dverami Energolandu prešlo vyše 1800 ľudí. Tento záujem nás nesmierne teší a je pre nás záväzkom do budúcna.

Bohatý program

Pestrý program sa odohrával na hlavnom pódiu aj na jednotlivých stanovištiach rozmiestnených po Energolande. Programom nás sprevádzal skúsený a vtipný moderátor Vlado „Láďo“ Varecha. V hlavne sále zabával deti kúzelník Talostan a chemickými pokusmi ich fascinoval George Science. O tom, že život okolo jadrových elektrární existuje a je dôležitý nám ukázal aj včelár, ktorý deťom porozprával o živote včely medonosnej a malí maškrtníci mohli jeho chutné medy ochutnávať počas celej akcie.

S fyzikálnymi pokusmi čaroval Michal Figura, ktorý dlhé hodiny bavil a fascinoval zvedavé publikum a každou svojou ukážkou prezentoval Svet kúzelnej fyziky. Veríme, že nabudil viacerých účastníkov a ukázal im, že učenie fyziky sa dá aj zábavnou formou. O rádioaktivite nielen rozprával, ale ju aj meral pán Miroslav Vanek zo zvolenskej technickej univerzity.

Zábava aj v zasadačkách

Na zónu zábavy sa premenili aj zasadačky v Energolande, v ktorých si deti mohli vyskúšať chemické pokusy, pri ktorých im asistovali nadšenci vedy z George Science a energiu si mohli vybiť pri bicyklovaní, kde vlastnú energiu premenili na elektrickú. Dokopy 119 dvojíc vyprodukovalo počas eventu 353,253 Wh elektrickej energie. Najvyšší dosiahnutý výkon bol 849,27 W.

Jemnú motoriku a presnosť si deti testovali na hre motorik, kde museli prevliecť bez dotyku krúžok cez kľukatú dráhu a svoju myseľ a schopnosť sústredenia sa si overili prostredníctvom Mindballu. Zo stálych expozícií mali najväčší úspech 3D kino, motorka budúcnosti, Van der Graafov generátor.

Každé dieťa dostalo pri vstupe do Energolandu malý darček a tí, ktorí chceli aj súťažiť boli odmenení za správne vyplnený energetický kvíz. Spomedzi všetkých účastníkov, ktorí sa zapojili nielen do kvízu, ale absolvovali aj stanovištia, kde získali pečiatku, sme dvakrát vyžrebovali šťastlivcov, ktorí získali batoh plný darčekov.