Skip to main content

Striebro a bronz si v súťaži Slovenských elektrární Energocraft vybojovali stredoškoláci z východného Slovenska. Za svoje staviteľské počiny v prostredí hry Minecraft vybojovali pre seba a svojich spolužiakov výlet do zábavno-vzdelávacieho centra Energoland v Mochovciach.

Počas prehliadky viac než štyroch desiatok exponátov v sebe žiaci nezapreli hlad po poznaní. Skvelými výkonmi pri stavbe elektrární preukázali nielen predstavivosť a originalitu, svojimi zručnosťami tiež potešili svojich spolužiakov.

Druhú priečku v Energocrafte obsadil 17-ročný Lukáš Pavlík zo Spojenej školy Ľudmily Podjavorinskej v Prešove. Svoj tím nazval Yonteam a prostredie jadrovej elektrárne s podrobnou konštrukciou reaktora detailne vytváral okolo 130 hodín. Porotu ohúril aj zavážacím strojom či bazénom vyhoretého paliva. „Na celom projekte som makal asi 3 mesiace,“ priznal počas prehliadky Energolandu. „K jadrovej som prirobil aj solárnu elektráreň. Nešlo však iba o samotnú stavbu, pretože najprv som si musel naštudovať, ako taká elektráreň vlastne vyzerá a pochopiť jej fungovanie. Veľa informácií som čerpal z kníh aj na internete,“ priznal mladý Šarišan, ktorý za svoj výkon vyhral aj hernú konzolu Xbox Series X. Chce si ju poriadne užiť spolu s kamarátmi. Na záver ešte prezradil, že doposiaľ „na kompe“ obľuboval športové hry, najmä závody F1, takže si chce zvuk vysokých otáčok a poriadnu dávku adrenalínu vyskúšať aj na novom Xboxe.

Lukáš Pavlík, Energocraft

Lukáš Pavlík obsadil v súťaži Energocraft druhé miesto

Verdiktom porotcov sa bronzový stupienok ušiel tímu s názvom DragonCraft. Andrej Hamara, študent nitrianskej Strednej priemyselnej školy strojníckej a elektrotechnickej už so spolužiakmi výlet v Energolande absolvoval, takže tentoraz prišlo na jeho tímových kolegov z Košíc. Lukáš Poľaško a Alois Man tam študujú na Strednej súkromnej odbornej škole. Kým Nitran Hamara chválil najmä možnosť zlepšovania spolupráce v tíme, jeho kamaráta Aloisa fascinovalo, že môže svoje vedomosti rozvíjať v prostredí obľúbeného Minecraftu.

„Bolo to veľmi zaujímavé, išlo o úplne novú skúsenosť, veď takéto čosi sme ešte nerobili. Takto sme sa mohli veľa naučiť o elektrárňach,“ povedal. „A keďže sme vyhrali aj výlet do Energolandu, dozvieme sa ešte viac, pretože tu máte veľa informácií o energii a fyzike, napríklad aj o štiepnej reakcii. Vaše infocentrum je veľmi inšpiratívne,“ vyhlásil Alois Man s tým, že ešte popremýšľa, na ktoré hry svoju poukážku zužitkuje. Tím DragonCraft okrem jadrovej postavil aj vodnú elektráreň. Lukáš Poľaško prezradil, že pred samotným štartom so spoluhráčmi veľa pátrali na internete. „Chceli sme presne vedieť, ako takéto elektrárne vyzerajú a ako fungujú, aby ich vzhľad vychádzal z reality,“ vysvetlil a dodal: „Okrem exkurzie v Energolande sme si podelili 60-eurové poukážky a viem, že si všetci za ne chceme zaobstarať nejaké hry, aby sme si mohli zahrať.“

V júni si po sľúbenú odmenu – exkurziu v Energolande – prídu so spolužiakmi aj víťazi Energocraftu, dvojica 15-ročných študentov Ondrej Dedič a Martin Tomaščík zo žilinského Gymnázia sv. Františka z Assisi.