Skip to main content

Peter Stano pracuje v jadrovej elektrárni v Bohunice V2 ako operátor sekundárneho okruhu, na hokejových majstrovstvách sveta v lotyšskej Rige sa predstaví ako hlavný rozhodca. Ako vyzerá šampionát z pohľadu arbítra a zároveň zamestnanca Slovenských elektrární na plný úväzok?

Kedy ste prišli do Rigy?

Do Rigy sme pricestovali všetci v nedeľu 16. mája. Dejisko MS vyzerá veľmi pekne. To, čo sme mali možnosť vidieť my ako rozhodcovia, keďže máme obmedzené možnosti pohybu, vyzerá byť pripravené. Obrovský obdiv si zaslúži celý organizačný tím. Za veľmi krátky čas dokázali pripraviť celé zázemie na špičkovej úrovni.

Ako vyzerajú vaše posledné dni a ako vyzerá piatok – prvý deň MS?

V podstate už od príchodu do Rigy máme celý deň vyplnený programom tak, aby sme sa udržiavali vo fyzickej a psychickej pohode. Prvé dni sme absolvovali fitness tréningy len na izbe, keďže sme boli v samoizolácii a po pár dňoch sme už mali aj korčuliarske tréningy na štadióne. Každý deň máme ráno míting, kde nám zadajú určitú úlohu a následne máme večer ďalší míting, kde svoje vypracované úlohy prezentujeme a navzájom diskutujeme. Tieto online mítíngy sú zamerané na to, aby nás obohatili a taktiež posúvali neustále dopredu. Považujem za dôležité získavať informácie a neustále sa vzdelávať. V tomto sú takéto turnaje veľmi dobré na výmenu a získavanie užitočných informácii od iných kolegov zo zahraničia.

Aké v dejisku panujú protiepidemické opatrenia, je tam niečo špeciálne aleboobmedzujúce?

V dejisku plánujú veľmi prísne protiepidemické opatrenia. Medzi štandard patrí ROR, teda rúško-odstup-ruky. Na každom kroku je dezinfekcia. Medzinárodná federácia nič nepodcenila. My ako rozhodcovia patríme do skupiny spoločne s hráčmi, ktorí musia dodržiavať pravidlá stanovené COVID-protokolom. Už pred šampionátom sme museli absolvovať pred odchodom 3x PCR test. Bez trojnásobného negatívneho PCR testu by sme nemohli odcestovať. Následne pri príchode sme boli pár dní v samoizolácii, kedy sme nemohli opustiť hotelovú izbu a opätovne sme boli niekoľkokrát testovaní.

Počas celého turnaja nemôžeme svojvoľne opustiť hotel. Celý šampionát budeme iba na hoteli alebo na štadióne. Taktiež budeme opakovane testovaní počas celého šampionátu. Je minimalizovaný kontakt s inými osobami, či už v hoteli alebo na štadióne. Všade sú kontroly. V mobile musíme mať nainštalovanú  aplikáciu, ktorou v prípade, že niekto bude pozitívny, dokážu vysledovať osoby, s ktorými prišiel do kontaktu. Taktiež každý deň musíme vyplniť krátky dotazník v aplikácii o našom zdravotnom stave. Všetko je organizátormi dokonale zabezpečené a veríme, že šampionát prebehne bez problémov.

Ako ste to napokon vyriešili s vaším očkovaním?

Vyrátal som si, že termín druhej dávky mi pripadá presne na dobu, keď som už mal byť na šampionáte. Našťastie mi prišla SMS týždeň pred odchodom. Chcem sa poďakovať  Slovenským elektrárňam a kolegom, že prejavili ochotu pomôcť, keby bolo treba. Som veľmi rád, že si dokážeme vzájomne pomáhať v rámci celého podniku.

Máte už rozpis zápasov, ktoré budete pískať?

Zatiaľ nie, všetko sa dozvieme v najbližších hodinách.

Ako sa dá vlastne stíhať práca a koníček, ktorý vás dostal už na vaše druhé majstrovstvá sveta?

Povedal by som, že človek potrebuje mať fakt vybudovaný silný vzťah k tomu, čo robí. Dá sa to stíhať, ak máte šťastie pracovať v takom silnom kolektíve, ako je ten náš. Už druhýkrát som mohol odcestovať a reprezentovať Slovensko a vlastne aj Slovenské elektrárne, na čom majú zásluhu všetci, s ktorými som spolupracoval a spolupracujem. Mám na mysli celú moju zmenu, od kolegov operátorov, vedúcich bloku, zmenových inžinierov až po manažérov prevádzky a vedenia podniku. Bez ich podpory a pomoci by som tu určite nemohol byť.

Peter Stano (druhý sprava) bol v sezóne 2018/2019 vyhlásený za najlepšieho rozhodcu najvyššej slovenskej hokejovej súťaže a zapískal si aj v KHL.

Peter Stano (druhý sprava) bol v sezóne 2018/2019 vyhlásený za najlepšieho rozhodcu najvyššej slovenskej hokejovej súťaže a zapískal si aj v KHL.

Ako to teraz máte v elektrárňach, vzali ste si voľno, na ako dlho?

Bude záležať od toho, ako ďaleko sa prebojujem. Určite ostávame všetci do štvrťfinále a potom väčšia časť dejisko majstrovstiev sveta opustí a zostanú len niektorí.. Áno, celý šampionát vykryjem formou dovolenky. Ochotne mi pomohli moji kolegovia operátori, ktorí si moje zmeny rozdelili a po príchode sa im budem ja snažiť pomôcť, keď oni budú potrebovať záskok. Taktiež mám pre nich pripravené aj prekvapenie.

Na ľade aj v atómke sa učíte bez prestávky.

Sledujete hokej aj z pozície fanúšika?

Sledujem, ale priznám sa, že väčšinou sa pozerám na zápas z pohľadu rozhodcu a fandenie nechávam na iných.

Budú kolegovia sledovať vaše rozhodcovské výkony? Zvyknú to robiť?

Ja verím, že áno. Viem, že mi veľmi fandia a držia palce. Niektorí sa aj priebežne informujú o tom, ako sa mi darí. Dokonca by som povedal, že sú veľmi radi, že môžu vidieť svojho kolegu na tak významnom podujatí a spomenúť aj známym, že, aha, ten so mnou pracuje. Toto si nesmierne na každom z nich veľmi vážim, že máme medzi sebou taký úprimný, priateľský vzťah.

Boli ste pred šampionátom v kontakte s našimi reprezentačnými hráčmi alebo realizačným tímom?

Nie, nestretli a je dosť pravdepodobné, že sa ani nestretneme. Ubytovaní sú v inom hoteli. Platia prísne pravidlá COVID protokolu. Kontakt medzi nami a hráčmi alebo realizačným tímom je obmedzený len na zápasy.

Peter Stano

Kolega z atómových elektrární Peter Stano si na Majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji zapíska už druhýkrát.

Čo musí rozhodca spraviť pre to, aby ho pozvali pískať MS? Keď vás pozvali pred dvomi rokmi asi to neznamenalo automaticky, že pôjdete aj na ďalšie MS, však? Hodnotí sa nejako váš výkon po zápase, napr. známkami ako v škole?

Cesta rozhodcu je svetový šampionát je dlhoročný proces. Rozhodca musí podávať stabilné vyrovnané výkony v rámci svojej ligy. Následne môže byť navrhnutý na medzinárodnú licenciu, ktorá má svoje kategórie A, B, C. Medzinárodná federácia následne prideľuje rozhodcom jednotlivé turnaje. Začína sa od tých najnižších kategórií. Podľa hodnotení výkonov na jednotlivých šampionátoch a taktiež podľa hodnotení, ktoré dostáva rozhodca v rámci svojej ligy, sa môže dostať až na vrcholné podujatia, a to sú majstrovstvá sveta „A“ kategórie či olympijské hry.

Áno, hodnotí sa po každom zápase. Najskôr dostávame krátke ústne zhodnotenie, následne sa náš výkon rozoberá detailne aj pomocou videosituácii zo zápasu a nakoniec vyjde hodnotenie rozhodcu, ktoré obsahuje kompletné informácie o stretnutí, hodnotenie jednotlivých kritérií rozhodcu, jeho silné a slabé stránky, podporné videosituácie a odporúčania do ďalších zápasov.

Dá sa robiť rozhodcu na plný pracovný úväzok bez vedľajšej práce? Ak áno, asi ste rád, zvlášť vzhľadom na posledný – pre šport nepriaznivý rok, že to nemáte ako hlavný džob a pracujete aj u nás v elektrárňach.

Na Slovensku asi nie. V iných krajinách a aj tu na šampionáte je väčšina rozhodcov s plným kontraktom a venujú sa tomu profesionálne. Je to špecifická práca, ktorá môže byť dosť nestabilná. Kontrakty sa väčšinou podpisujú len na určité obdobie v roku. Plus väčšinou ide o SZČO, a taktiež sa človek musí pripraviť na prípad, že sa náhodou zraní alebo mu po určitom čase vyprší zmluva a nebude opätovne podpísaná. Preto som veľmi rád, že môžem robiť v Slovenských elektrárňach, pretože tu mám istotu stabilnej práce a tiež možnosť vzdelávať sa a posúvať dopredu.