Skip to main content

Po viac ako roku sa pre verejnosť znova otvára infocentrum Energoland Mochovce. Zlepšujúca sa pandemická situácia na Slovensku nám umožnila privítať záujemcov o poznanie v mochovskom zábavno-vzdelávacom centre. Na uskutočnenie exkurzie je však potrebné vykonanie online rezervácie, pričom maximálny počet návštevníkov nesmie naraz presiahnuť počet 30 ľudí.  

Stále platí, že pri vstupe je nevyhnutné, aby mal každý z návštevníkov prekryté horné dýchacie cesty, aby všetci vzájomne dodržiavali bezpečný odstup a zároveň si pred vstupom vydezinfikovali ruky. Pre verejnosť sme pripravili viacero noviniek: Mapa elektriny vám ukáže, ako si rôzne krajiny sveta počínajú pri výrobe, vývoze a dovoze elektriny a s akou uhlíkovou stopou. Každý bádateľ, ktorý veľa a rád číta, u nás dostane originálne knižné záložky s infografikami z expozície Energolandu. Zároveň čoskoro spustíme novú funkciu – Digitálneho audiosprievodcu, takže budete môcť pri prechádzke Energolandom nerušene počúvať výklad priamo zo svojho smartfónu. Postačí, ak si do mobilu naskenujete QR kód na exponáte a automaticky sa vám spustí nahrávka zo stránky energoland.sk. Na podrobnosti sa spýtajte sprievodcu, no ak ste nedočkaví a chcete sa bližšie oboznámiť s tým, čo vás v Energolande čaká, pozrite si aktualizovanú sekciu Expozícia.

Na našom webe pre vás zároveň v sekcii Pre školy máme Laboratórium rádioaktivity, v skratke RadLab. Ide o virtuálny priestror, v ktorom môžete bádať a spoznávať fascinujúci svet ionizujúceho žiarenia. Dozviete sa v ňom všetko podstatné o rádioaktivite od teórie atomizmu, ktorá vznikla ešte v starovekom Grécku, až po súčasnosť, no spoznáte aj útrapy a úspechy prvých objaviteľov rádioaktivity. Pochopíte, aké významné je jadro z hľadiska záchrany planéty, no dozviete sa aj o využití rádioaktivity pri rozvoji medicíny, priemyslu či poľnohohospodárstva. Ak si chcete hravo overiť dosiahnuté vedomosti, kliknite na Kvízy. Odpovede na všetky kvízové otázky ľahko nájdete na našich stránkach.