Skip to main content

V utorok 25. apríla prišli na exkurziu do Mochoviec riaditelia škôl a zástupcovia samospráv z ôsmich regionálnych zastupiteľstiev severného Portugalska. Ide o účastníkov programu Erasmus+ a do jadrovej elektrárne v Mochovciach ich priviedli zástupcovia z Trnavského samosprávneho kraja a pedagógovia zo Strednej odbornej školy elektrotechnickej v Trnave, s ktorými si vymieňajú skúsenosti vo vzdelávaní.

„Sme veľmi vďační za túto spoluprácu a myslíme si, že celý program je veľmi dobre zorganizovaný,“ povedala nám Vera Soaresová, šéfka strategického plánovania a medzinárodnej spolupráce združenia, ktoré zastupuje osem mestských organizácií vrátane 19 škôl na severe Portugalska. „Tešíme sa z možnosti navštíviť Slovensko a jeho školy. A takisto aj za to, že sa môžeme viac dozvedieť o miestnom systéme duálneho vzdelávania. Myslím, že vaše poznatky a osvedčené praktické skúsenosti dokážeme preniesť aj do systému vzdelávania v našom regióne v Portugalsku. To sa týka napríklad aj TalentCentra v Trnave, ktoré študentom pomáha v rozhodovaní sa o ich kariére a boli sme z neho nadšení. Na internej porade sme potom diskutovali, ako takýto projekt implementovať u nás,“ pokračovala pani Soaresová.

„V Energolande nás zaujali prezentácie od vašich odborníkov, či už o tréningu zamestnancov, alebo fakty o jadrovej elektrárni. Takisto sa nám veľmi páčil 3D film o energii,“ dodala pani Soaresová, ktorá z mesta Guimaraes riadi vzájomnú aj medzinárodnú spoluprácu škôl na severe Portugalska.

Pani Vera Soaresová z Portugalska a Dr. Tatiana Nevolná zo SOŠE v Trnave si pochvaľujú vzájomnú spoluprácu.

3D kino zaujalo všetkých

Exkurziu si pochvaľovali aj jej slovenskí účastníci. „Je skvelé, aké možnosti tu v Energolande majú žiaci a študenti a koľko zaujímavých informácií sa môžu dozvedieť,“ prezradila pani Dr. Tatiana Nevolná, zástupkyňa TTSK a SOŠE v Trnave. „Takisto ma nadchlo vaše 3D kino a je vidno, že personál Slovenských elektrární pozostáva z odborníkov, ktorí veľmi dobre rozumejú svojej práci. Celá organizácia je veľmi dobre orientovaná na návštevníka,“ dodala. Na margo spolupráce so zahraničnými organizáciami povedala, že sa rozvíja nad očakávania dobre a synergia takejto spolupráce prinesie osoh aj slovenským študentom a učiteľom.

„Sme vďační pani Soaresovej za sprostredkované kontakty na riaditeľov škôl a že ich priviedla na Slovensko, pretože ich chceme osloviť pri tvorbe ďalších projektov podľa zamerania jednotlivých škôl. Nás ako elektrotechnickú školu zaujímajú najmä technicky zamerané školy. Projekty sa tvoria na tri roky a pre získavanie zručností a praktických skúseností je skvelé, že ich súčasťou je aj tzv. job shadowing,“ upozornila pani dr. Nevolná.

Čo je job shadowing? 

Proces, počas ktorého sa ašpirant, v tomto prípade teda študent či učiteľ, stáva „pozorovateľom“ človeka, ktorý žije svoj každodenný pracovný život. Ide o príležitosť zažiť pracovný deň s pozorovaným človekom, takpovediac mu „robiť tieň“, pozorovať jeho pracovné návyky a získať vhľad do problematiky jeho práce. Na záver sa takýto deň sumarizuje, aby sa zaistilo aktívne zaznamenanie získaných skúseností.

Budúce uplatnenie sa študentov

„V rámci duálneho vzdelávania našich študentov posielame aj do firiem ako sú Slovenské elektrárne. Vaša spoločnosť má skvelé možnosti pre ich budúce uplatnenie. Mali sme na túto tému rozhovor s pánom riaditeľom Mrázom aj o možnostiach, ako takéto stáže do budúcna rozšíriť,“ dodala Dr. Nevolná zo Strednej odbornej školy elektrotechnickej v Trnave.

Účastníci exkurzie v Mochovciach si okrem prednášok mohli vyskúšať exponáty Energolandu a nazreli aj do vnútra elektrárne, kde ich sprevádzal riaditeľ závodu Martin Mráz, aby im zároveň poskytol aj odborný výklad a odpovedal na ich otázky.

FOTOGALÉRIA