Skip to main content

Návštevnosť zábavno-vzdelávacieho centra Energoland v Mochovciach dosiahla v septembri 2023 magickú hranicu 100-tisíc návštevníkov. Túto métu sa podarilo dosiahnuť za menej ako deväť rokov od ouvertúry, veď brány infocentra pre verejnosť sme oficiálne otvorili 14. októbra 2014.

Infocentrum Slovenských elektrární pri jadrovej elektrárni v Mochovciach za dobu svojej existencie sprevádzalo na ceste za poznaním desiatky tisíc detí a dospelých. Okrem nich sa o expozíciu zaujímalo aj množstvo hostí oblasti vedy a vzdelávania, kultúry, politiky či športu.

Chcete sa stať jedným z nich a preskúmať čaro energetiky na vlastné oči? Prihláste sa na exkurziu do Energolandu ešte dnes. 

Do Energolandu prišla napríklad guvernérka USA pri Medzinárodnej agentúre pre atómovú energiu (MAAE, OSN) vo Viedni Laura Elisabeth Kennedyová. Priestory infocentra nám pochválili aj Jean-Pol Poncelet, bývalý belgický minister obrany aj generálny riaditeľ organizácie Foratom (dnes Nucleareurope) a takisto veľvyslankyňa Kanady v SR Kathy Bunka (dnes svoju krajinu zastupuje v Iraku).

Do Mochoviec v minulosti zavítal aj nositeľ Nobelovej ceny za fyziku (1996), profesor Douglas Dean Osheroff, spoluobjaviteľ supravodivosti v extrémne ochladenom héliu. Z domácich osobností sme sa vždy tešili návšteve prvého slovenského kozmonauta Ivana Bellu.

Takto sme 14. októbra 2014 slávnostne otvorili brány Energolandu.

Energoland dobre poznajú aj osobnosti z oblasti vedy, napríklad odborník na jadrovú energetiku a predseda Slovenskej nukleárnej spoločnosti, profesor Vladimír Slugeň či slovenská „žena z Marsu“, astrobiologička Dr. Michaela Musilová, ktorá viedla výskumnú stanicu zameranú na simulované misie na Mesiac a Mars a v minulosti viackrát predsedala porote v populárnej súťaži Misia Mars.

V Energolande sa nahrávala aj populárna šou RTVS S úsmevom po Slovensku, ktorou sprevádzali Boris Valábik s Janou Kovalčíkovou a Dominikou Kavaschovou. Neobišli nás ani moderátor Matej „Sajfa“ Cifra, legenda detského humoru Majster N, hudobníci Peter Lipa, Sima Magušinová Martausová či Mária Čírová, ale ani populárni influenceri ako Zlý Zajo, Michal „Mishkin“ Zdycha či populárne trio Naked bananas.

Absolútny rekord v jednodňovej návštevnosti sme zaznamenali v piatok 13. mája 2022 počas Noci v Energolande, keď sa za 5 hodín naše priestory do posledného miesta zaplnili návštevníkmi z celého Slovenska a dovedna sme vtedy narátali až 527 ľudí.

Užite si fascinujúci svet energie

Expozícia Energolandu pozostáva z viac než 40-tich exponátov. Medzi mládežou najväčší záujem vzbudzuje film Odysea energie v 3D kine, Cesta objavov na futuristickej motorke či van de Graafov generátor.

Vstup je zdarma a bez obmedzení. Ak k nám prídete ako malá skupina (napr. rodina s deťmi), a ak máte možnosť, vezmite si so sebou okrem  dobrej nálady aj smartphone s čítačkou QR kódov. To ak by ste si chceli exponáty užívať svojím vlastným tempom a bez vyrušovania, aby ste vďaka našej audio-sprievodkyni mohli získať zaujímavé a hodnotné informácie z fascinujúceho sveta energie. Po načítaní QR kódu pri príslušnom exponáte sa vám v mobile otvorí webstránka z adresy energoland.sk s audio sprievodcom. Čítačku QR kódov si môžete stiahnuť tu (Android) alebo tu (iPhone).

Pre veľký záujem vám odporúčame rezervovať si návštevu vopred online na našom webe v sekcii Rezervácia.

Tešíme sa na vás! 

Populárna šou RTVS S úsmevom po Slovensku zavítala do Energolandu na jeseň 2019

Osobnosti o Energolande a jadrovej energii

 

Navštívila som expozíciu Energolandu a veľmi oceňujem, že si ľudia – najmä mladí – môžu rozšíriť svoje vedomosti takýmto moderným spôsobom a pochopiť činnosti spojené s výrobou elektriny. Je to „päťhviezdičkové“ vzdelávacie centrum.

– Laura Elisabeth Kennedyová

Svet je stále viac a viac závislý od elektriny a jej spotreba bude v budúcnosti rásť. A elektrina je naozaj čistá forma energie, preto bude dôležité, aby sa veľká časť vyrábala z jadra.

– Douglas Dean Osheroff

 

Toto skutočne nie je obyčajné návštevnícke centrum. V Energolande využívajú najmodernejšie interaktívne zábavno-vzdelávacie nástroje, ktoré majú zaujať mladé, technologicky zdatné a po vedomostiach hladné publikum. Poskytuje silný zmysel pre príbeh, cestu, ktorá nikdy neskončí, nový rozmer vzdelávania.

– Jean-Pol Poncelet

 

Určite každému odporúčam, keď bude mať cestu, aby sa zastavil, alebo ak má možnosť prihlásiť sa na exkurziu, aby ste si to popozerali. Stojí to za to!

– Michal „Mishkin“ Zdycha