Skip to main content

Okolie jadrovej elektrárne Mochovce má za sebou víkend plný cyklistiky. V sobotu sme s kolegami, priateľmi a rodinami šliapali do pedálov na 20-kilometrovej trase z Tlmáč-Lipníka do Energolandu v Mochovciach. Na trase hobby cyklojazdy sme aj postáli, aby sme uvoľnili miesto počas prejazdu pelotónu ženám v kategórii elite a juniorky, ktoré bojovali o titul majsteriek Slovenska. V nedeľu potom prišiel hlavný bod veľkolepého programu, národný šampionát mužov aj s účasťou trojnásobného majstra sveta Petra Sagana.

Triumf Tlmačanov

Do sobotňajšej akcie určenej pre rekreačných cyklistov sa zapojilo 176 účastníkov. Na trase z Tlmáč – Lipníka cez Veľké Kozmálovce, Starý Tekov a Nový Tekov až do Energolandu sa bicyklovalo za sprievodným vozidlom, avšak posledné 3 kilometre prišlo aj na preteky. Z auta zaznel signál a najodvážnejší špurtéri vyrazili za víťazstvom. Najrýchlejšie sa do cieľa napokon prebojoval Tomáš Majling, medzi ženami triumfovala Ema Klučiarová. Obaja potvrdili, že v Tlmačoch vyrastajú talentovaní cyklisti. Ceny obom víťazom Energie na bicykli 2023 v cieli odovzdali Peter Farkaš, manažér prevádzky Elektrárne Mochovce, Róbert Holý, tímlíder komunikácie a vzťahov jadrových elektrární a Miroslav Kupči, primátor mesta Tlmače.

Energia na bicykli sa pod záštitou Slovenských elektrární koná v lokalitách oboch jadrových elektrární. Bohunická edícia je naplánovaná na jeseň a o jej programe vás ešte budeme informovať. Už teraz sa však tešíme na vašu účasť!

Koniec dominancie dynastie Saganovcov

Deň po tom, ako sme si na vlastnej koži vyskúšali trať v okolí Mochoviec, prišiel rad aj na profíkov na spoločných majstrovstvách Česka a Slovenska v Tlmačoch. Na 228 km dlhej trati sa o víťazovi rozhodovalo až v cieľovej rovinke. Zo Slovákov si najlepšiu pozíciu vytvoril Matúš Štoček (ATT Investments), ktorého dravo prenasledoval Peter Sagan (TotalEnergies). Víťaz časovky Štoček napokon neobvykle skorý nástup premenil na víťazstvo, čím ukončil 12 rokov trvajúcu hegemóniu bratov Saganovcov z domácich šampionátov a získal svoj prvý titul. Najslávnejší slovenský cyklista Sagan sa musel uspokojiť s 2. miestom. Bronzový stupienok obsadil Lukáš Kubiš (Dukla Banská Bystrica).

Peter Sagan za cieľovou páskou spadol a pred blížiacou sa Tour de France si teda potrebuje doliečiť odreniny aj narazený lakeť. Zároveň nebude na najslávnejších pretekoch vo Francúzsku štartovať vo farbách majstra Slovenska. Videozáznam finišu ešte dodatočne preskúmali rozhodcovia, ktorí ale napokon neudelili dodatočné tresty a uznali pôvodné výsledky za konečné.

Fotogaléria – Energia na bicykli a MSR v cyklistike

V prípade, že si neželáte zverejňovať fotografiu / videozáznam so svojou podobizňou, informujte nás o tom na e-mailovú adresu: interna.komunikacia@seas.sk vrátane označenia konkrétnej fotografie / videa.